Blog

Specifika řízení IT v nemocnicích a zdravotnických zařízeních

Léčení lidí je komplexní činnost, kde ve stále větší míře hrají významnou úlohu i informační technologie. V čem je řízení IT v nemocnicích speciální a jakým výzvám musejí pracovníci IT oddělení čelit?

číst více

Rozhovor: ITIL nemůžete brát dogmaticky. Nesmysly v něm ale nenajdete

Zdeněk Jelínek, jeden z mála certifikovaných ITIL expertů v České republice, v rozhovoru o nové verzi ITIL a také o nových pracovních výzvách, které mu přinesl nástup do našeho týmu Alvao.

číst více

ITIL 4: Jak nám historie ITIL pomůže lépe řídit IT

Ve spolupráci s IT systems připravujeme velký seriál o ITIL. Přečtěte si první díl.

číst více

Změna, která vás přežije – kompletní seriál

Realizovat ve firmě změnu, která přetrvá, není nic jednoduchého. Ponořte se do našeho seriálu o řízení změn. Najdete v něm tipy na zvládnutí všech překážek, rady ostřílených profesionálů a upozornění na časté chyby.

číst více

Jak to chodí na ALVAO produktovém workshopu

Na pravidelných workshopech se setkáváme se zákazníky, kteří náš produkt denně používají a můžeme s nim diskutovat jeho další rozvoj. Přečtěte si, jaká témata se probírala na posledním setkání.

číst více

Knihovna SW produktů – pohled do zákulisí

Základem pro úspěšný software asset management (SAM) je úplný přehled o veškerém nainstalovaném softwaru. Abychom zajistili, že vám neunikne ani jedna instalace, spravujeme rozsáhlou knihovnu softwarových produktů.

číst více

Rozhovor: Change management se nedá dělat napůl

Rudolf Slaba je ITIL expert a procesní specialista v O2 Czech Republic. K tomu trénuje smečku mysliveckých psů na lov divočáků a školí kurzy ITIL po celé republice. Povídali jsme si spolu o change managementu a jeho nasazení ve firmách.

číst více

Panelová diskuze na téma ITIL 4: Paul Wilkinson

Paul Wilkinson je poslední účastník naší panelové diskuze. Za 25 let praxe v IT se Paul stihl podílet na tvorbě ITIL verze 2 i 3. Je spoluautorem knihy ITIL Practitioner a také ABC kartiček, které pomáhají pojmenovat problémy v IT po celém světě.

číst více

Změna, která vás přežije, 5.díl

V posledním díle seriálu o změnách se zaměříme na konflikty. Jak komunikovat s kverulanty a lidmi, kteří nefandí vaší změně?

číst více

Panelová diskuze na téma ITIL 4: Ivor MacFarlane

Ivor byl u samého počátku ITIL v době, kdy to byl relativně malý projekt pro britskou vládu. Jeho znalost historie ITIL nabízí unikátní perspektivu při hodnocení nové verze, kterou vám nastíníme v tomto rozhovoru.

číst více

Panelová diskuze na téma ITIL 4: Stuart Rance

Stuart je mezinárodně respektovaný konzultant, trenér a autor, expert v řízení IT služeb a řízení informační bezpečnosti. Před jeho vystupením na ITSMf konferenci v Praze jsme se zeptali na nově vycházející verzi ITIL4.

číst více

Změna, která vás přežije, 4. díl

Další díl seriálu o změnách, tentokrát na téma firemní kultury. Proč je důležité pro svůj projekt získat ambasadory?

číst více

ITIL 4 a jeho vliv na řízení IT bylo hlavní téma ALVAO Inspiration Day 2019

Opět po roce se sešlo více jak 150 IT manažerů aby načerpali inspiraci pro řízení IT. Konferenci zahájil svou přednáškou Philip Hearsum, jeden z hlavních architektů nově představené verze ITIL 4.

číst více

Panelová diskuze na téma ITIL 4: Philip Hearsum

Philip Hearsum, jeden z hlavních architektů ITIL 4, v rozhovoru o nové verzi. Proč potřebujeme nový ITIL a která kapitola je jeho nejoblíbenější?

číst více

Vychází nová verze ALVAO 10.2

Uvolněte potenciál svého týmu pomocí novinek, které jsme pro vás nachystali v nové verzi.

číst více

Service desk pro 16 000 uživatelů zabodoval v soutěži IT projekt roku

Na zavedení ALVAO Service Desku ve Finanční správě ČR jsme skutečně hrdí. Přečtěte si zprávu z vyhlášení finalistů soutěže IT projekt roku.

číst více

Rozhovor: V IT odděleních chybí schopnost komunikace a spolupráce...

Paul Wilkinson, legenda odvětví ITSM, v rozhovoru o lidském aspektu řízení změn i nadcházející verzi ITIL4.

číst více

Ignorovat draky se nevyplácí. Ani v IT.

Osvědčené pohádkové moudro praví, že ignorovat problémy se nevyplácí. V IT to platí dvojnásob.

číst více

Základní revoluční myšlenky ITIL 4

Konečně vyšla nová verze ITIL 4 a všichni si kladou otázku, zda se jí podaří integrovat moderní přístupy jako například Agile, DevOps a Lean. Vznikne společný model pro digitální poskytování služeb?

číst více

Změna, která vás přežije, 3. díl

Tragickou havárii raketoplánu Challenger sledoval v přímém přenosu celý svět. V dalším díle seriálu o řízení změn vysvětlíme, proč se o Challengeru dodnes učí inženýři po celém světě.

číst více

ALVAO jako zlatý partner itSMF 2019

Silné téma letošní itSMF konference formulovala obtížná otázka: Potřebuje ITSM Velký třesk? Když mezi hlavními řečníky konference máte skoro polovinu autorského týmu ITIL Practitioner, nemusíte se bát velkých témat.

číst více

Neustálé zlepšování služeb: studenti Masarykovy univerzity se seznámili s ITILem v praxi

Pod záštitou Masarykovy univerzity a společnosti ALVAO proběhla v prosinci přednáška na téma Neustálé zlepšování služeb: No jo, ale jak na to? Studenti Fakulty informatiky měli možnost poslechnout si odborníky z oboru řízení IT a pomocí příkladu z praxe zjistit, jak přenést metodiku do běžného provozu.

číst více

Rozhovor: Když si k lidem najdete cestu, stane se z projektu společné dítě

Tomáš Gregor původně vystudoval stavbu přehrad. Většinu své kariéry ale strávil řízením velkých projektů. Nyní řídí IT služby a vybrané projekty ve Fakultní nemocnici Ostrava. O projektovém řízení přednáší na univerzitě. Povídali jsme si o tom, proč je lidský faktor řízení projektů nejdůležitější a jak zvládat vyhrocené situace.

číst více

Změna, která vás přežije, 2. díl

Druhý díl seriálu o tom, jak lidé přijímají změny. Jak přesvědčit kolegy, že je změna opravdu nutná?

číst více

Změna, která vás přežije, 1. díl

První díl seriálu praktických tipů, jak realizovat změnové projekty s trvalou hodnotou.

číst více

Již není čas na hrdinství: Od hašení požárů k jejich předcházení

Řada IT oddělení bere svou každodenní práci jako epizodu z katastrofických seriálů. Jejich kancelář připomíná dispečink tísňové linky. V takové situace nezbývá čas řešit skutečnou příčinu problémů.

číst více

Jak kvalitní je vaše IT?

Pokud jste na tom jako většina manažerů IT, nedokážete na jednoduchou otázku v titulku poskytnout jednoznačnou odpověď. V celém odvětví neexistoval jednotný standard, který by vám v tom pomohl. Až donedávna…

číst více

Zápisky z letního workshopu se zákazníky

Pravidelný workshop se zákazníky v krásném prostředí Žďárských vrchů je vždycky milým a příjemným zážitkem. Přinášíme krátký report z letního workshopu.

číst více

Čas upgradovat na ALVAO 10.1

Do nové verze ALVAO jsme naprogramovali více než 100 funkcí a připravili krásný nový design webové aplikace. Seznámit se s nimi můžete zde.

číst více

Přes 150 IT odborníků čerpalo inspiraci na AID2018

Více než 150 IT odborníků minulý čtvrtek místo do práce zamířilo na každoroční konferenci ALVAO Inspiration Day, aby se vzájemně obohatili o zkušenosti s řízením služeb.

číst více

Rozhovor: IT musí být pro byznys skutečným partnerem

Rozhovor o tom, proč IT nemůže zůstat schované za zavřenými dveřmi, jak je důležité sdílení zkušeností s kolegy z jiných firem a proč by měl být IT ředitel součástí vedení firmy.

číst více

Peter Hubbard: Tajemství plnění žádostí

Přečtěte si článek hlavního řečníka nadcházející konference AID 2018. Plnění žádostí je jedna z nejužitečnějších oblastí IT Service Managementu. Peter vám poskytne praktické tipy na jeho zvládnutí.

číst více

Lean IT – neplýtvejte zbytečně energií

Principy oblíbené metody Lean, které používají výrobní podniky po celém světě, můžete uplatnit i v IT. Přečtěte si jak na to.

číst více

Rozhovor: Lean IT pomáhá s kontinuálním zlepšováním

Peter Hubbard je jedním z hlavních konzultantů prestižní společnosti Pink Elephant. V exkluzivním rozhovoru jsme si s ním povídali na téma Lean IT.

číst více

Jen pro ty, kdo se chtějí zlepšovat...

Když vyrábíte nástroje, jednou z nedocenitelných radostí vašeho povolání, je možnost pozorovat druhé lidi, jak pomocí vašeho náčiní přetváří svět kolem sebe. S aplikacemi pro řízení podnikových služeb je to podobné.

číst více