ALVAO pomáhá Avastu s plánováním investic do IT

Avast je světovou jedničkou v oblasti kybernetického zabezpečení. Více než 1 700 zaměstnanců po celém světě zajišťuje bezpečnost pro takřka půl miliardy uživatelů. ALVAO Asset Management v Avastu centralizuje důležité informace o zařízeních z celé infrastruktury. Díky podpoře REST API je celý proces automatizovaný.

 

Jeden zdroj pravdy pomáhá s plánováním investic

Avast je high-tech firmou, která vyvíjí celosvětově úspěšný software a provozuje vlastní cloud. Tomu odpovídá komplexnost infrastruktury. IT podporuje řádově tisíce serverů a velké množství koncových zařízení. Asset Management je místem, kde lidé z různých týmů okamžitě najdou všechny informace o zařízeních ve firmě. „Kdokoliv chce cokoliv zjistit o zařízeních, najde to v ALVAO,“ říká Jaroslav Javor, IT Architecture Manager. V případě potřeby tak každý okamžitě ví, kde se zařízení nachází, jakou má konfiguraci nebo service tag.

Tyto informace jsou důležité jak pro operativní práci, tak pro plánování investic do budoucna. „Když vyjednáváme s dodavatelem, musíme znát aktuální stav ve firmě, naše potřeby a náklady na obnovu,“ vysvětluje Jaroslav Javor.

 

Automatizace pomocí REST API

„Můj zájem je výrazně posunout automatizaci v IT,“ vysvětluje Jaroslav Javor jednu ze svých úloh v Avastu. „Udržovat záznamy manuálně, pokud jde proces automatizovat, je plýtvání energií kolegů, kteří se mohou jinak věnovat zajímavějším činnostem. Navíc je to aktivita náchylná k chybám a nekonsistencím. Jakkoliv je pro nás důležité mít všechny informace centralizované, jednotlivé týmy mohou ve své operativní práci preferovat specifické systémy. Například je nutné mít v ALVAO všechny virtuální servery pro kontrolu licenční čistoty. Technik zodpovědný za virtualizaci, ale primárně pracuje s vCenter. Díky REST API se informace mohou synchronizovat mezi oběma systémy.“

 

S pomocí ALVAO Asset Management se podařilo

  • Zavést jeden zdroj kvalitních informací o veškerém majetku IT.
  • Získat kontrolu nad celým životním cyklem jednotlivých zařízení.
  • Dodat přesné podklady pro plánování investic a včasnou obnovu HW.
  • Zajistit licenční čistotu

 

Softwarové licence pod kontrolou

Avast je vydavatel software a společnost obchodovaná na burze. O to důsledněji dbají na licenční čistotu. Heterogenní prostředí klade na software licence management nemalé nároky. Pokročilé možnosti práce s objekty a filtrování detekovaného software pomůže zvládnout jinak náročnou disciplínu. „Díky ALVAO máme přehled o provozovaném software i nakoupených licencích. Pomáhá nám udržet v licencích pořádek,“ shrnuje Petr Šilhan, SAM manažer.

 


 
 

Podobné články

Zvyšte svoji úroveň v řízení IT

CIO Newsletter

Přináší nové pohledy na roli CIO ve firmě, inspirativní doporučení, jak v této roli obstát, rady, jak „zvládnout“ zaměstnance IT oddělení, a aktuality v oboru.

více informací

90denní plán nového IT manažera

Zkušený CIO, který vám dá jasnou odpověď, jak postupovat pokud dostanete na starosti IT a očekává se od Vás, že provedete rychlá a účinná opatření.

více informací